صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

Oil , Gas & Petrochemical

بی شک یکی از مهمترین صنایع حال حاضر کشور  صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی میباشد . در طول زمان ، مهندسی ابزار دقیق همواره توجه ویژه ای به این شاخه از صنعت داشته و دارد . در واقع بازوی اصلی و محرک نفت ، گاز و پتروشیمی تجهیزات ابزار دقیقی هستند که انجام فرآیند را در این حوزه میسر میکنند .

با نگاهی کلی به انجام فرآیند در این صنعت به اهمیت تجهیزات ابزار دقیق پی خواهیم برد .

اهمیت شیرهای صنعتی (Valve ها)

valves

اولین مرحله ی این پروسه به استخراج نفت و گاز از میادین نفتی یا گازی مثل میادین نفتی آزادگان ، نام آوران و … یا میادین گازی پارس جنوبی ، خانگیران و … برمیگردد .

اینجا با اولین تجهیز ابزار دقیقی بنام X-Mas Tree مواجه میشویم که ترکیبی از شیرهای صنعتی بهمراه قرقره ها و اتصالات است که برای کنترل جریان خروجی از میادین کاربرد دارد .

پس اهمیت بالای شیرهای صنعتی را در اولین مرحله از این فرآیند میبینیم . البته شیرها خود انواع مختلفی دارند که در یک دسته بندی کلی به کنترل ولو ها ، شیرهای اطمینان و شیرهای on/off طبقه بندی میشوند . نه تنها در شروع فرآیند بلکه در تمام طول آن برای کنترل جریان سیال در خطوط لوله یا در بحث های ایمنی از شیرهای صنعتی استفاده میشود .

شرکت آرکا کنترل شریف تأمین کننده ی انواع شیرهای صنعتی از بهترین برندهای جهان صنعت میباشد .

گیج ، ترانسمیتر ، سوییچ (Gauge,Transmitter,Switch)

Gauge,Transmitter,Switch

پس از استخراج نفت و گاز از میادین ، این مواد خام بکمک خطوط انتقال به پالایشگاه های مربوطه هدایت میشوند تا پس از تقطیر و انجام فرآیندهای متعدد در واحدهای مختلف پالایشگاهی به مواد قابل استفاده از قبیل بنزین ، گازوییل ، گاز مایع و … یا محصولات پتروشیمی مثل کودهای شیمیایی ، گوگرد ، آمونیاک و … تبدیل شوند .

مهندسینی که بر انجام این پروسه نظارت دارند همواره در مراحل مختلف باید به پارامترهایی نظیر فشار خط (Pressure) ، دما (Temperature) ، میزان جریان سیال عبوری (Flow) و حتی سطح مخازن (Level) آگاهی داشته باشند.

باز هم علم ابزار دقیق بکمک تجهیزات پیشرفته ی خود نظیر گیج ها (Gauges) یا نمایشگرهای عقربه ای برای نمایش این پارامترها ، ترانسمیتر ها (Transmitters) تجهیزاتی دیجیتالی برای انجام این امر و حتی سوییچ ها (Switches) که برای تعیین حدود بالا و پایین رفتن میزان این پارامترها هستند به کمک مهندسین می آیند .

در دنیای ابزار دقیق برندهای متعددی برای گیج ها ، ترانسمیترها و سوییچ ها وجود دارد . شرکت آرکا کنترل با توجه به سابقه ی خود در انجام پروژه های موفق این صنعت میتواند بهترین مشاور در گزینش انواع تجهیزات ابزاردقیقی با معتبرترین برندها به فراخور پروژه های شما باشد .

ویبریشن (Vibration)

Vibration Sensors

قطعاً در واحدهای مختلف یک پالایشگاه ماشین های دوار مختلفی نظیر پمپ ها ، فن ها ، ژنراتور ها و … در حال فعالیت هستند . کنترل لرزش و ارتعاش این ماشین ها از اهمیت بالایی برخوردار است که اندازه گیری و مشاهده ی این نوسانات به کمک دستگاه های مختلف لرزش سنج انجام میگیرد .

تیم آرکا کنترل با تمرکز بر روی این بخش از تجهیزات ابزار دقیق ، تأمین کننده ی انواع مختلف سنسور ها ، ترانسمیترها ، سوییچ های لرزش و سایر تجهیزات صنعتی کنترل ارتعاش میباشد و با اطمینان نیاز صنعت نفت و گاز را بطور کامل نسبت به این موضوع برطرف میکند .

آنالایزر (Analyser)

CO2-Gas-Analyzer

آنالایزرهای فرآیندی ، ابزارهای Online (برخط) یا Offline (آزمایشگاهی) برای تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیایی یا خصوصیات فیزیکی مواد درگیر در فرآیندهای صنعتی میباشند .

آنالایزرها هم برای کاربردهای مایع و هم کاربردهای گاز استفاده دارند و انواع مختلفی نظیر آنالایزرهای PH ، آنالایزرهای رطوبت ، آنالایزرهای اکسیژن ، آنالایزرهای کلر و … زیرمجموعه های این ابزار صنعتی هستند .

آرکا کنترل شریف بصورت تخصصی در زمینه ی آنالایزرها ، توانایی تأمین تجهیز انواع مختلف بهترین برندهای دنیا را دارد .